суббота, 8 февраля 2014 г.

Урок географії: " МІГРАЦІЇ, СТАТЕВО-ВІКОВА СТРУКТУРА, НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ", 9 клас

ТЕМА: МІГРАЦІЇ, СТАТЕВО-ВІКОВА СТРУКТУРА,
НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ.

МЕТА: Н: Поповнити словник учнів поняттями:  «еміграція»,
 «імміграція», «міграція», «сальдо міграції», ; сформувати уявлення про чинники, що впливають на міграції, охарактеризувати  статево-вікову структуру населення України і чинники, що на неї впливають. Виконати Практичну  роботу № 3 « Побудова графіка зміни кількості населення за певний період».
Р  розвивати вміння і навичкиформулювати висновок на основі вивченого матеріалу і статистичних даних про демографічну ситуацію в Україні, практичні навички побудови діаграм на основі статистичних даних;
В:  вчити усвідомлювати особисту причетність до подій, що відбуваються.
Обладнання: карта адміністративно-територіального поділу України,атласи, підручники, практикуми, .
Тип уроку: урок практичного застосування знань, навичок і умінь.

ХІД УРОКУ

Організаційний момент
Перевірка домашнього завдання
Для перевірки домашнього завдання  виконуємо завдання  на вибір вчителя) :
На 6 балів:  (можливі варіанти) – (1 Варіант)  тести  із відповідями у презентації. (Дод В)
– (2 Варіант)    Словникова робота (дати визначення понять : густота населення, природний рух населення, депопуляція)
3. Аналіз карти густоти населення. (Дод А)
На 9 балів – крім одного із вказаних завдань – виконати роботу на карті.  
На 12 балів – (1 Варіант)  Завдання на 6 балів + Соціогеографічний практикум – здати листок із відповідями. 
(2 варіант) Завдання на 6 балів + Зачитати заходи по покращенню народжуваності.

Актуалізація і корекція опорних знань навичок та вмінь учнів.
Створюємо асоціативний ряд. Поштовх до асоціацій даємо за допомогою запитань.
-         Як можна охарактеризувати демографічну ситуацію в Україні?
(наводимо на дімку, що не тільки природний рух спричиняє зміни кількості населення) Переходимо до мотивації.
Скругленная прямоугольная выноска:   Мотивація навчальної діяльності                                                              
 Підніміть  руки
* чиї батьки чи знайомі працюють за кордоном
* хто бажає або планує отримати освіту за кордоном
* чия родина змінила або планує змінити місце проживання найближчі роки
* хто любить мандрувати .
Про яке явище йде мова? Учні називають  міграційні процеси. Пропонуємо всебічно розглянути явище. Спланувати роботу.  Знаходимо відповідний параграф у підручнику.
Вивчення нового матеріалу, практична робота
1.     Механічний рух населення
Опрацювати текст П6 стор 32.
Виписати нові слова і визначення понять:
- Механічний рух населення            - Зовнішня міграція
- Еміграція                                        - Імміграція
- Сальдо міграцій                             - Внутрішня міграція
- Маятникова  міграція
Для перевірки – словниковий крос (Учні по черзі дають визначення, відповідає перший, хто підняв руку)
2.     Статево – віковий склад населення
Проаналізувати  схему на стор 34 підручника. За схемою скласти якомога повнішу відповідь  щодо співвідношення вікових груп в Україні.
3.     Ознайомлення учнів із навчальними засобами, необхідними для виконання практичної роботи
Практична робота №3
Побудова графіка зміни кількості населення за певний період.
-         Знайомство з темою і  метою роботи, основними завданнями
-         Пропонуємо  прочитати завдання, скласти алгоритм рішення, завдання висвітлюються на слайдах.
-         Визначаємо коло проблемних питань, пропонуємо знайти відповіді за допомогою П6 підручника.
-         Виконання роботи.  
( Завдання – у презентації)
Завдання 1
Використовуючи наведені нижче дані з динаміки кількості населення України, побудуйте графік і поясніть невисокі темпи збільшення кількості населення України

Таблиця 1 
Рік

Кількість наявного населення (на 1 січня)
разом, тис. осіб
у тому числі
міське
сільське
1990
51838,5
34869,2
16969,3
1991
51944,4
35085,2
16859,2
1992
52056,6
35296,9
16759,7
1993
52244,1
35471,0
16773,1
1994
52114,4
35400,7
16713,7
1995
51728,4
35118,8
16609,6
1996
51297,1
34767,9
16529,2
1997
50818,4
34387,5
16430,9
1998
50370,8
34048,2
16322,6
1999
49918,1
33702,1
16216,0
2000
49429,8
33338,6
16091,2
2001
48923,2
32951,7
15971,5
2002*
48457,1
32574,4
15882,7
2003
48003,5
32328,4
15675,1
2004
47622,4
32146,4
15476,0
2005
47280,8
32009,3
15271,5
2006
46929,5
31877,7
15051,8
2007
46646,0
31777,4
14868,6
2008
46372,7
31668,8
14703,9
            
Завдання 2
За даними таблиці проаналізуйте зміни природного приросту населення за
1960 -1991 роки


Таблиця 2
Рік
Кількість народжених
Кількість померлих
Природний приріст
Смертність дітей до 1 року*
1960
20,5
6,9
13,6
немає даних
1970
15,2
8,8
6,4
немає даних
1980
14,8
11,4
3,4
немає даних
1990
12,6
12,1
0,5
12,8
1991
12,1
12,9
–0,8
13,9
1994
10,0
14,7
–4,7
14,5
1995
9,6
15,4
–5,8
14,7
1996
9,2
15,2
–6,0
14,3
1997
8,7
14,9
–6,2
14,0
1998
8,4
14,4
–6,0
12,8
1999
7,8
14,9
–7,1
12,8
2000
7,8
15,4
–7,6
11,9
2001
7,7
15,3
–7,6
11,3
2002
8,1
15,7
–7,6
10,3
2003
8,5
16,0
–7,5
9,6
2004
9,0
16,0
–7,0
9,5
2005
9,0
16,6
–7,6
10,0
2006
9,8
16,2
–6,4
9,8
2007
10,2
16,4
–6,2
11,0
2008
11,0
16,3
–5,3
10,3

Завдання 3
Проаналізуйте Таб. 2, в якій подано дані про народжуваність, смертність, природний приріст за роками. З яким періодом життя України пов’язане погіршення показників народжуваності та збільшення смертності? Які об’єктивні причини, характерні не тільки для України, вплинули на природний приріст?

 Проаналізуйте дані таблиці «Розподіл мігрантів за потоками і типом поселень». Поясніть зміни в міграційних потоках. Яка міграція більш інтенсивна — зовнішня чи внутрішня? Поясніть причини.
Розподіл мігрантів за потоками і типом поселень
Таблиця 3

2008
2007


кіль­кість прибу­лих
кіль­кість вибу­лих
сальдо мігра­ції
кіль­кість прибу­лих
кіль­кість вибу­лих
сальдо мігра­ції


Міські поселення та сільська місцевість

Разом
286 882
279 181
7701
298 576
291 657
6919
У тому числі:
внутрішньо­регіональна міграція
166 847
166 847

172 796
172 796

міжрегіо­нальна мігра­ція
102 406
102 406

104 790
104 790

міждержавна міграція
17 629
9928
7701
20 990
14 071
6919
з них:
з країнами СНД
14 323
6389
7934
16 828
9746
7082
з іншими країнами
3306
3539
–233
4162
4325
–163
Міські поселення
Разом
194 398
188 045
6353
200 795
196 955
3840
У тому числі:
внутрішньо­регіональна міграція
105 729
107 074
–1345
107 409
111 822
–4413
міжрегіо­нальна мігра­ція
75 128
73 151
1977
76 818
74 280
2538
міждержавна міграція
13 541
7820
5721
16 568
10 853
5715
з них:
з країнами СНД
10 559
4967
5592
12 625
7381
5244
з іншими країнами
2982
2853
129
3943
3472
471

Завдання 5
У кожному місті або районі є статистичні відділи. А статистика — це наука, що «знає все». Підготуйте статистичний звіт про динаміку кількості населення міста N за рік.
У місті
N з населенням 230 тис. чоловік протягом року народилося 2,3 тис. чоловік, померло 3,1 тис. чоловік. Виїхало з міста 4,6 тис. чоловік, в’їхало 1,2 тис. чоловік. Підрахуйте народжуваність, смертність, природний приріст населення, сальдо міграції. На скільки і як змінилася (збільшилася чи зменшилася) кількість населення міста N?
Прямоугольная выноска:
 


Підсумок уроку
Пропонуємо учням прочитати мету практичної роботи.
- Чи отримали вказані знання і навички?
- Що було найскладнішим?  Як подолали ускладнення?
- Які висновки зробили?
Домашнє завдання

         Опрацювати П6. ( звернути увагу на нові поняття, класифікацію міграцій і статево-віковий склад українців)
За вибором – виконати творче завдання до відкритого уроку. 
Підготувати проекти проведення екскурсій за темами: -Національний склад населення; - формування нації;
-діаспора.
ДОДАТКИ
Додаток А
Картографічне завдання до перевірки домашнього завдання. Виконувати окремі завдання за вибором вчителя.
1. Обведіть на контурній карті суцільними лініями три регіони (великі райони) з підвищеною густотою населення. Позначте їх римськими цифрами I, II, III і нижче запишіть їх назви.
І - __________________________________________________;
ІІ - _________________________________________________;
ІІІ - ________________________________________________.
2. Обведіть, на контурній карті пунктирними лініями два великі регіони країни з найменшою густотою населення. Позначте їх римськими цифрами IV і V. Нижче запишіть їх назви та укажіть причини зниженої густоти населення.
IV - _____________________________; V - ____________________________ .
____________________________________________________________________________________________________________________________________.
3. Заповніть таблицю та позначте на контурній карті відповідними арабськими цифрами області, розпізнавши їх за описами.
Опис області
Назва області
Цифра
на карті
Область із найбільшою густотою населення


Область із найбільшими внутрішніми відмінностями густоти населення її окремих частин                                               


Область із найменшою густотою населення
}



Додаток В
Тести для перевірки домашнього завдання (відповіді у презентації)
1.Зміну кількості та складу населення в результаті народжуваності та смертності називають
А)Механічним рухом населення    Б) Природним рухом населення
В) Депопуляцією                                      Г) Еміграцією

2. Укажіть область з найбільшою густотою населення
А) Донецька        Б) Запорізька
В) Вінницька      Г) Рівненська

3. Скорочення населення внаслідок перевищення народжуваності над смертністю називають
А) Сальдо міграцій     Б)Імміграцією
В) Депопуляцією                   Г)Еміграцією

4. Виберіть із запропонованих правильне твердження
А) Сільське населення України нараховує меншу кількість осіб працездатного віку, ніж міське.
Б) В останні десятиліття кількість населення зростає.
В)У Чернівецькій і Закарпатській областях найбільша густота міського населення.
Г) Середня тривалість життя в Україні – 82 роки

5. Виберіть із запропонованого переліку область з найменшою густотою населення.
А) Донецька        Б) Запорізька
В) Львівська       Г) Чернівецька

6. Показники народжуваність, смертність і природний приріст вимірюють у
А) Нº          Б) Н‰
В)  Н%       Г) тис осіб







Додаток С
У додатку розміщені  альтернативні  завдання, які  можна використати при  проведенні уроку.

Завдання 1 Проаналізувати статевовікову піраміду
Завдання 2 За схемою скласти розповідь про міграції і їх класифікацію.

Завдання 4
Порівняти відсоток населення молодшої і старшої вікових груп України і інших держав. Зробити відповідні висновки.
Місце України серед країн із найменшою часткою населення молодшої вікової групи
Місце
Країна
Регіон
Частка насе­лення молод­шої вікової групи, %
Частка насе­лення старшої вікової гру­пи — 65 років і більше, %
1
Сянґан (Гонконґ)
Східна Азія
13,8
12,7
2
Італія
Європа
13,9
19,4
3
Словенія
Європа
14,0
15,4
4
Україна
Європа
14,0
16,0
5
Болгарія
Європа
14,1
17,2
6
Японія
Східна Азія
14,3
19,5
7
Німеччина
Європа
14,4
18,9
8
Греція
Європа
14,4
18,8
9
Іспанія
Європа
14,4
17,6
10
Латвія
Європа
14,4
16,1




Комментариев нет:

Отправить комментарий