ТЕМА: МІГРАЦІЇ, СТАТЕВО-ВІКОВА СТРУКТУРА,
НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ.
МЕТА: Н: Поповнити
словник учнів поняттями: «еміграція»,
«імміграція», «міграція», «сальдо міграції», ; сформувати уявлення про чинники, що
впливають на міграції, охарактеризувати статево-вікову структуру населення України і
чинники, що на неї впливають. Виконати Практичну роботу № 3 « Побудова графіка зміни кількості населення за певний період».
Р розвивати вміння і навичкиформулювати висновок
на основі вивченого матеріалу і статистичних даних про демографічну ситуацію в
Україні, практичні навички побудови діаграм на основі статистичних даних;
В: вчити усвідомлювати особисту причетність до
подій, що відбуваються.
Обладнання: карта
адміністративно-територіального поділу України,атласи, підручники, практикуми, .
Тип уроку: урок практичного застосування знань,
навичок і умінь.
ХІД УРОКУ
Організаційний момент
Перевірка домашнього
завдання
Для перевірки домашнього завдання виконуємо завдання на вибір вчителя) :
На 6 балів: (можливі варіанти) – (1 Варіант) тести
із відповідями у презентації. (Дод В)
– (2 Варіант) Словникова робота (дати визначення понять :
густота населення, природний рух населення, депопуляція)
3. Аналіз карти густоти населення. (Дод А)
На 9 балів – крім одного із вказаних завдань – виконати
роботу на карті.
На 12 балів – (1 Варіант)
Завдання на 6 балів + Соціогеографічний практикум – здати листок із
відповідями.
(2 варіант) Завдання на 6 балів + Зачитати заходи по
покращенню народжуваності.
Актуалізація і корекція
опорних знань навичок та вмінь учнів.
Створюємо асоціативний ряд. Поштовх до асоціацій даємо за
допомогою запитань.
-
Як
можна охарактеризувати демографічну ситуацію в Україні?
(наводимо на дімку, що не тільки
природний рух спричиняє зміни кількості населення) Переходимо до мотивації.
Мотивація навчальної діяльності
Підніміть руки
* чиї батьки чи знайомі працюють за кордоном
* хто бажає або планує отримати освіту за кордоном
* чия родина змінила або планує змінити місце проживання
найближчі роки
* хто любить мандрувати .
Про яке явище йде мова? Учні називають міграційні процеси. Пропонуємо всебічно
розглянути явище. Спланувати роботу.
Знаходимо відповідний параграф у підручнику.
Вивчення нового
матеріалу, практична робота
1. Механічний рух населення
Опрацювати текст П6 стор 32.
Виписати нові слова і визначення
понять:
- Механічний рух населення - Зовнішня міграція
- Еміграція - Імміграція
- Сальдо міграцій - Внутрішня
міграція
- Маятникова міграція
Для перевірки – словниковий крос (Учні
по черзі дають визначення, відповідає перший, хто підняв руку)
2. Статево – віковий склад населення
Проаналізувати схему на стор 34 підручника. За схемою скласти
якомога повнішу відповідь щодо
співвідношення вікових груп в Україні.
3. Ознайомлення учнів із навчальними засобами, необхідними для виконання
практичної роботи
Практична робота №3
Побудова графіка зміни кількості
населення за певний період.
-
Знайомство
з темою і метою роботи, основними
завданнями
-
Пропонуємо прочитати завдання, скласти алгоритм рішення,
завдання висвітлюються на слайдах.
-
Визначаємо
коло проблемних питань, пропонуємо знайти відповіді за допомогою П6 підручника.
-
Виконання роботи.
( Завдання – у презентації)
Завдання 1
Використовуючи
наведені нижче дані з динаміки кількості населення України, побудуйте графік і
поясніть невисокі темпи збільшення кількості населення України
Таблиця
1
Рік
|
Кількість наявного населення (на 1
січня)
|
||
разом, тис. осіб
|
у тому числі
|
||
міське
|
сільське
|
||
1990
|
51838,5
|
34869,2
|
16969,3
|
1991
|
51944,4
|
35085,2
|
16859,2
|
1992
|
52056,6
|
35296,9
|
16759,7
|
1993
|
52244,1
|
35471,0
|
16773,1
|
1994
|
52114,4
|
35400,7
|
16713,7
|
1995
|
51728,4
|
35118,8
|
16609,6
|
1996
|
51297,1
|
34767,9
|
16529,2
|
1997
|
50818,4
|
34387,5
|
16430,9
|
1998
|
50370,8
|
34048,2
|
16322,6
|
1999
|
49918,1
|
33702,1
|
16216,0
|
2000
|
49429,8
|
33338,6
|
16091,2
|
2001
|
48923,2
|
32951,7
|
15971,5
|
2002*
|
48457,1
|
32574,4
|
15882,7
|
2003
|
48003,5
|
32328,4
|
15675,1
|
2004
|
47622,4
|
32146,4
|
15476,0
|
2005
|
47280,8
|
32009,3
|
15271,5
|
2006
|
46929,5
|
31877,7
|
15051,8
|
2007
|
46646,0
|
31777,4
|
14868,6
|
2008
|
46372,7
|
31668,8
|
14703,9
|
Завдання 2
За даними таблиці проаналізуйте зміни
природного приросту населення за
1960 -1991 роки
Таблиця 2
Рік
|
Кількість народжених
|
Кількість померлих
|
Природний приріст
|
Смертність дітей до 1
року*
|
1960
|
20,5
|
6,9
|
13,6
|
немає даних
|
1970
|
15,2
|
8,8
|
6,4
|
немає даних
|
1980
|
14,8
|
11,4
|
3,4
|
немає даних
|
1990
|
12,6
|
12,1
|
0,5
|
12,8
|
1991
|
12,1
|
12,9
|
–0,8
|
13,9
|
1994
|
10,0
|
14,7
|
–4,7
|
14,5
|
1995
|
9,6
|
15,4
|
–5,8
|
14,7
|
1996
|
9,2
|
15,2
|
–6,0
|
14,3
|
1997
|
8,7
|
14,9
|
–6,2
|
14,0
|
1998
|
8,4
|
14,4
|
–6,0
|
12,8
|
1999
|
7,8
|
14,9
|
–7,1
|
12,8
|
2000
|
7,8
|
15,4
|
–7,6
|
11,9
|
2001
|
7,7
|
15,3
|
–7,6
|
11,3
|
2002
|
8,1
|
15,7
|
–7,6
|
10,3
|
2003
|
8,5
|
16,0
|
–7,5
|
9,6
|
2004
|
9,0
|
16,0
|
–7,0
|
9,5
|
2005
|
9,0
|
16,6
|
–7,6
|
10,0
|
2006
|
9,8
|
16,2
|
–6,4
|
9,8
|
2007
|
10,2
|
16,4
|
–6,2
|
11,0
|
2008
|
11,0
|
16,3
|
–5,3
|
10,3
|
Завдання 3
Проаналізуйте Таб. 2, в якій подано
дані про народжуваність, смертність, природний приріст за роками. З яким
періодом життя України пов’язане погіршення показників народжуваності та
збільшення смертності? Які об’єктивні причини, характерні не тільки для
України, вплинули на природний приріст?
Завдання 4 ( Для допитливих)
Проаналізуйте дані таблиці «Розподіл мігрантів
за потоками і типом поселень». Поясніть зміни в міграційних потоках. Яка
міграція більш інтенсивна — зовнішня чи внутрішня? Поясніть причини.
Розподіл
мігрантів за потоками і типом поселень
Таблиця 3
2008
|
2007
|
|||||||||||||||
кількість прибулих
|
кількість вибулих
|
сальдо міграції
|
кількість прибулих
|
кількість вибулих
|
сальдо міграції
|
|||||||||||
Міські поселення та сільська місцевість
|
||||||||||||||||
Разом
|
286 882
|
279 181
|
7701
|
298 576
|
291 657
|
6919
|
||||||||||
У тому числі:
|
||||||||||||||||
внутрішньорегіональна міграція
|
166 847
|
166 847
|
172 796
|
172 796
|
||||||||||||
міжрегіональна міграція
|
102 406
|
102 406
|
104 790
|
104 790
|
||||||||||||
міждержавна міграція
|
17 629
|
9928
|
7701
|
20 990
|
14 071
|
6919
|
||||||||||
з них:
|
||||||||||||||||
з країнами СНД
|
14 323
|
6389
|
7934
|
16 828
|
9746
|
7082
|
||||||||||
з іншими країнами
|
3306
|
3539
|
–233
|
4162
|
4325
|
–163
|
||||||||||
Міські поселення
|
||||||||||||||||
Разом
|
194 398
|
188 045
|
6353
|
200 795
|
196 955
|
3840
|
||||||||||
У тому числі:
|
||||||||||||||||
внутрішньорегіональна міграція
|
105 729
|
107 074
|
–1345
|
107 409
|
111 822
|
–4413
|
||||||||||
міжрегіональна міграція
|
75 128
|
73 151
|
1977
|
76 818
|
74 280
|
2538
|
||||||||||
міждержавна міграція
|
13 541
|
7820
|
5721
|
16 568
|
10 853
|
5715
|
||||||||||
з них:
|
||||||||||||||||
з країнами СНД
|
10 559
|
4967
|
5592
|
12 625
|
7381
|
5244
|
||||||||||
з іншими країнами
|
2982
|
2853
|
129
|
3943
|
3472
|
471
|
||||||||||
Завдання 5
У кожному місті або районі є
статистичні відділи. А статистика — це наука, що «знає все». Підготуйте
статистичний звіт про динаміку кількості населення міста N за рік.
У місті N з населенням 230 тис. чоловік протягом року народилося 2,3 тис. чоловік, померло 3,1 тис. чоловік. Виїхало з міста 4,6 тис. чоловік, в’їхало 1,2 тис. чоловік. Підрахуйте народжуваність, смертність, природний приріст населення, сальдо міграції. На скільки і як змінилася (збільшилася чи зменшилася) кількість населення міста N?
У місті N з населенням 230 тис. чоловік протягом року народилося 2,3 тис. чоловік, померло 3,1 тис. чоловік. Виїхало з міста 4,6 тис. чоловік, в’їхало 1,2 тис. чоловік. Підрахуйте народжуваність, смертність, природний приріст населення, сальдо міграції. На скільки і як змінилася (збільшилася чи зменшилася) кількість населення міста N?
Підсумок уроку
Пропонуємо учням прочитати мету практичної роботи.
- Чи отримали вказані знання і навички?
- Що було найскладнішим?
Як подолали ускладнення?
- Які висновки зробили?
Домашнє завдання
Опрацювати П6.
( звернути увагу на нові поняття, класифікацію міграцій і статево-віковий склад
українців)
За вибором – виконати творче завдання до відкритого
уроку.
Підготувати проекти проведення екскурсій за
темами: -Національний склад населення; - формування нації;
-діаспора.
ДОДАТКИ
Додаток А
Картографічне завдання до перевірки
домашнього завдання. Виконувати окремі завдання за вибором вчителя.
1. Обведіть на контурній карті суцільними лініями три
регіони (великі райони) з підвищеною густотою населення. Позначте їх римськими
цифрами I, II, III і нижче запишіть їх
назви.
І - __________________________________________________;
ІІ - _________________________________________________;
ІІІ - ________________________________________________.
2. Обведіть, на контурній карті пунктирними лініями
два великі регіони країни з найменшою густотою населення. Позначте їх римськими
цифрами IV і V. Нижче запишіть їх назви та укажіть причини зниженої густоти
населення.
IV -
_____________________________; V - ____________________________ .
____________________________________________________________________________________________________________________________________.
3. Заповніть таблицю та позначте на контурній карті відповідними арабськими
цифрами області, розпізнавши їх за описами.
Опис області
|
Назва області
|
Цифра
на карті
|
Область із
найбільшою густотою населення
|
||
Область із
найбільшими внутрішніми відмінностями густоти населення її окремих
частин
|
||
Область із
найменшою густотою населення
}
|
Додаток В
Тести для перевірки домашнього завдання
(відповіді у презентації)
1.Зміну кількості та складу населення в результаті
народжуваності та смертності називають
А)Механічним рухом населення Б) Природним рухом населення
В) Депопуляцією Г)
Еміграцією
2. Укажіть область з найбільшою густотою населення
А) Донецька Б)
Запорізька
В) Вінницька Г)
Рівненська
3. Скорочення населення внаслідок перевищення народжуваності
над смертністю називають
А) Сальдо міграцій Б)Імміграцією
В) Депопуляцією Г)Еміграцією
4. Виберіть із запропонованих правильне твердження
А) Сільське населення України нараховує меншу кількість осіб
працездатного віку, ніж міське.
Б) В останні десятиліття кількість населення зростає.
В)У Чернівецькій і Закарпатській областях найбільша густота
міського населення.
Г) Середня тривалість життя в Україні – 82 роки
5. Виберіть із запропонованого переліку область з найменшою
густотою населення.
А) Донецька Б)
Запорізька
В) Львівська Г)
Чернівецька
6. Показники народжуваність, смертність і природний приріст
вимірюють у
А) Нº Б) Н‰
В) Н% Г) тис осіб
Додаток С
У додатку розміщені альтернативні
завдання, які можна використати
при проведенні уроку.
Завдання 1 Проаналізувати статевовікову
піраміду
Завдання 2 За схемою скласти розповідь
про міграції і їх класифікацію.
Завдання 4
Порівняти відсоток населення молодшої
і старшої вікових груп України і інших держав. Зробити відповідні висновки.
Місце України серед країн із найменшою часткою населення молодшої
вікової групи
Місце
|
Країна
|
Регіон
|
Частка населення молодшої вікової групи, %
|
Частка населення старшої вікової групи — 65 років і більше, %
|
1
|
Сянґан
(Гонконґ)
|
Східна
Азія
|
13,8
|
12,7
|
2
|
Італія
|
Європа
|
13,9
|
19,4
|
3
|
Словенія
|
Європа
|
14,0
|
15,4
|
4
|
Україна
|
Європа
|
14,0
|
16,0
|
5
|
Болгарія
|
Європа
|
14,1
|
17,2
|
6
|
Японія
|
Східна
Азія
|
14,3
|
19,5
|
7
|
Німеччина
|
Європа
|
14,4
|
18,9
|
8
|
Греція
|
Європа
|
14,4
|
18,8
|
9
|
Іспанія
|
Європа
|
14,4
|
17,6
|
10
|
Латвія
|
Європа
|
14,4
|
16,1
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий